יום רביעי, 17 בנובמבר 2010

פרוייקט אובונטו-סבא: הקושי להעביר תבניות מוורד לאופן אופיס

סבא שלי מתלונן כבר זמן מה על כך שהמחשב שלו הפך לאיטי למדי, והוחלט שהפתרון היחיד הוא לפרמט אותו. במקום זאת, הצעתי שינסה לעבור לאובונטו שיותקן במקביל על המחשב.


המחשב בו סבי משתמש הוא בן כמה שנים ומריץ חלונות XP. השימוש העיקרי במחשב היה כתיבה בוורד, גלישה באינטרנט, אכסון וצפייה בתמונות, צריבת דיסקים עם התמונות והעתקת דיסקים של תוכניות שהוקלטו מהטלוויזיה.

סבי משתמש בדפדפן פיירפוקס וצרב דיסקים עם תוכנת K3B שהותקנה על קובונטו ב- dual boot. על אף הניסיון עם K3B מרבית העבודה התבצעה על מערכת החלונות, ולסבי לא היה ניסיון ממשי עם תוכנות אחרות או שימושים אחרים בלינוקס.

כאשר הצעתי לסבא לעבור לאובנטו (משום מה, KDE לא היה מוכן לעבוד על המחשב), הדבר שהיה הכי קריטי עבורו הוא היכולת לכתוב מסמכי וורד בעזרת 3 תבניות שהוא כבר עיצב ומשתמש בהן מזה מספר שנים. כתיבת המסמכים היא חלק מעבודתו, ולכן יש צורך להעביר את התבניות במהרה לאופן אופיס במסגרת המעבר לאובונטו.

לצערי, כאשר ניסיתי לפתוח את התבניות של הוורד באופן אופיס, נתקלתי בעיצוב משובש לחלוטין שמנע כל אפשרות לעבוד עם התבניות. ניסיון לתקן את העיצוב של אחת התבניות לקח יותר משעה עבור עמוד בודד. את התבנית השניה כבר כתבתי מחדש במקום לנסות לתקן את העיצוב המשובש.

הקושי בהעברת מסמכים קיימים מוורד לאופן אופיס בכלל, ותבניות בפרט יכל לסכל את הניסיון של סבי לעבור להשתמש באופן אופיס. אני סבור שקושי זה משפיע גם על אחרים, ולכן כאשר מתכננים מעבר מחלונות ללינוקס יש להקדיש מראש זמן בכמות מספקת לכתיבה מחדש של תבניות למסמכים.

אני מקווה שנושא התמיכה ההדדית בין וורד לאופן אופיס ישתפר על מנת להקל את המעבר בין שתי התוכנות.

בינתיים סבא וסבתא כבר התחילו להשתמש באובנטו ומלבד הנושא של העברת התבניות, הם שניהם מרוצים. אני אמשיך לעקוב בתקופה הקרובה אחרי המעבר שלהם לאובונטו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה