יום שבת, 11 בדצמבר 2010

תבנית אופן אופיס לקינדל

אחרי שנעזרתי בקינדל של אחי בשביל לקרוא סיכומים לבחינה באוניברסיטה, והזמנתי קינדל משלי, הגעתי למסקנה שכדאי לכתוב את הסיכומים באמצעות תבנית שתאפשר קריאה נוחה שלהם מהקינדל. כיוון שלא מצאתי תבנית מתאימה, יצרתי אחת כזו.
הקינדל לא יכול לפתוח קבצי אופן אופיס באופן ישיר ולכן מי שרוצה לקרוא על הקינדל מסמכים שנכתבו באופן אופיס צריך לייצאם ל- PDF. אולם, השימוש ב- PDF לא מאפשר שינוי גודל הדפוס והתאמות נוספות על הקינדל, כפי שמתאפשר בקריאה של ספרים אלקטרוניים רגילים. כתוצאה מכך, יש צורך ליצור מראש את קובץ ה- PDF כך שהוא יתאים לקריאה על הקינדל.


אם מסובבים את הקינדל על הצד (מסך לרוחב) ניתן לקרוא קבצים שנכתבו על דפים בגודל A4 בתנאי שהפונט הוא לא קטן מידי (גודל 12 יהיה אופטימלי) ושיש שוליים מספיק רחבים (הקינדל חותך את השוליים וכך יכול להגדיל את הכתוב). החסרון של דרך קריאה זו הוא שרואים יחסית מעט שורות בכל פעם, וכל שורה היא מאוד ארוכה.

לאחר ניסיונות רבים, הצלחתי לפתח תבנית שתאפשר קריאת מסמכים נוחה כאשר מסך הקינדל הוא במצבו הטבעי - לאורך. במקום דפי A4, התבנית עושה שימוש בדפי A6 עם שוליים שהותאמו במיוחד כדי להתאים לגודל המסך של הקינדל. הגופן שבשימוש הוא בגודל 10.5 ולטעמי גדול מספיק לקריאה (הוא יוצא בערך באותו גודל כמו גופן 12 בעמוד A4 כאשר הקינדל עם המסך לרוחב).

השימוש בדף A6 מאפשר גם להדפיס 4 עמודים על דף A4 אחד (הדף הרגיל של המדפסת) וכך לחסוך בנייר ולתרום לשמירה על איכות הסביבה.

את התבניות ניתן להוריד מאתר התבניות של אופן אופיס:
 1. תבנית בעברית
 2. תבנית באנגלית (מתאים לכל שפה הנכתבת משמאל לימין)
ניתן להוריד קובץ לדוגמה מפה: http://www.tau.ac.il/~ranruten/101207 - 01.odt

הוראות שימוש בתבנית:
 1. כתבו מסמך אופן אופיס באמצעות התבנית לקינדל.
 2. ייצאו את המסמך ל- PDF ושימרו בתיקיית המסמכים של הקינדל.
 3. קריאה מהנה!
  אציין, שניסיתי להמיר את המסמכים ל- HTML ולקרוא אותם בצורה זו על הקינדל, אך העברית הוצגה כג'יבריש. אני מקווה שכאשר אקבל את הקינדל שלי אוכל למצוא דרך להתגבר על כך.

  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה