יום ראשון, 19 בדצמבר 2010

על מסלול ישיבות ההסדר

לאחרונה הועלתה ביקורת מצד מח"ט הצנחנים, אל"מ אהרון חליוה נגד מסלול ישיבות ההסדר, ובפרט נגד משך השירות המקוצר של החיילים במסלול זה. הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי התייחס בעקיפין לביקורת וציין דווקא את המעלות של המשרתים בו.

מסלול ישיבות ההסדר מאפשר לבני נוער מהציבור הדתי-לאומי לדחות את גיוסם בשביל ללמוד בישיבה, לשרת שירות צבאי מקוצר (כשנה וארבעה חודשים) ואז לחזור להמשך לימודים בישיבה. המסלול, המעוגן בחוק, מאפשר לפיכך לשלב לימודים דתיים עם שירות צבאי. פעמים רבות החיילים במסלול ההסדר זכו לשבחים על הפעילות שלהם ועל המוטיבציה הרבה לשירות. 

למרות התרומה של חיילי ההסדר לא ניתן להתעלם מכך שהם אינם משרתים 3 שנים כמו שאר החיילים. חייל בהסדר ישרת כמחצית מהזמן של חייל חילוני. על רקע זה ברורה הביקורת של אל"מ חליוה: מדוע שירצה להשקיע בחיילים שהוא מפיק מהם תועלת במשך זמן קצר יותר. ניתן להשוות מצב זה למתרחש בשוק העבודה. פעמים רבות, על מנת שעובד ישלח להכשרה מקצועית הוא נדרש להתחייב לעבוד במקום העבודה תקופה מסויימת. סביר להניח שמנהל לא ישקיע משאבים בעובד שעתיד לעזוב במהרה. לפי הגיון זה, ברור מדוע אל"מ חליוה מעדיף את החיילים שאינם נמנים על מסלול ההסדר - הם ישארו תקופה ארוכה משמעותית בחטיבה שלו והוא יכול לקצור את הפירות שבהכשרתם במשך זמן רב.

מסלול ישיבות ההסדר משלב לימודים וצבא והוא אינו ייחודי בכך - גם מסלול העתודה משלב לימודים וצבא. אולם, העתודאים נדרשים לא רק לשירות של 3 שנים, אלא גם להוסיף ולחתום קבע ל- 3-2 שנים נוספות (תלוי במסלול). מדוע אם כן חיילי ישיבות ההסדר לא נדרשים לשירות של 3 שנים? על פניו זה נראה שחיילי העתודה ושאר חיילי צה"ל המשרתים 3 שנים מופלים לרעה במקרה זה.

אני מאמין שהרמטכ"ל אשכנזי אינו משבח לשווא את חיילי ישיבות ההסדר והם אכן כוח משמעותי ואיכותי בצה"ל. אולם, אינני סבור שהם תורמים במשך שנה וארבעה חודשים באותה מידה כמו החייל שמשרת באותה יחידה במשך 3 שנים. איננני מצליח להבין מדוע יש לקצר את השירות של חיילי ההסדר. לפי דעתי, אם הם אכן בעלי מוטיבציה כה רבה ורצון לתרום הם יכולים לעשות זאת כמו כולם ולשרת 3 שנים (וגם זה קצר יותר ממסלול העתודה בו חותמים גם קבע בשביל ללמוד לפני הצבא). הגיע הזמן שבמדינת ישראל כל אחד יתרום באופן שווה לחברה.

ולסיום נקודת אור בנושא אחר: ביום חמישי 16.12 התפרסם בידיעות אחרונות שהממשלה עומדת לאשר תוכנית מהפכנית לגיוס החרדים. אמנם מדובר פה על יעד ב- 2015 של רק 4800 אנשים, שיהווה פחות משני שליש מהאברכים במסלול תורתו-אומנותו, ואמנם במקביל רוצים להפעיל המלצה של ועדת טל לפיה יתאפשר לחרדים לעשות שירות מקוצר של 3 חודשים (כן חודשים, לא שנים), אך גם זו התחלה וכפי שנאמר "גם מסע של אלף מילין מתחיל בצעד אחד".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה