יום שלישי, 25 בינואר 2011

"האחיכם יבאו למלחמה ואתם תשבו פה?"

ציטוט זה לקוח מספר במדבר ל"ב ו'. מדוע אני מביא ציטוט זה? מכיוון שבמהלך השבוע שעבר, מיום שלישי עד יום חמישי, התקיימה צעדה מהבקו"ם שבתל השומר עד לכיכר פריז שבירושלים, היכן שבסיום הצעדה נערכה עצרת. הצועדים, ואני ביניהם, מחו על כך שנטל השירות נופל על חלק הולך וקטן מהאוכלוסייה בעוד שציבורים שלמים מקבלים, או נוטלים לעצמם, פטור מהשירות. הציטוט האמור הופיע על הסטיקר של התנועה המסורתית, אחת מ- 60 ארגונים ותנועות שהשתתפו בצעדה.


הציטוט שבכותרת נאמר במקור על ידי משה לשבטים ראובן וגד. שבטים אלה רצו להשאר בעבר הירדן ולא ליטול חלק בכיבוש הארץ. כבר אז, לפני יותר משלושת אלפים שנה, משה הבין את החשיבות של לכידות העם והשיוויון בנטל - על כל השבטים להשתתף ולהתגייס למאמץ הלאומי. משה ידע שאם יניח לחלק מהשבטים להשתמט הדבר יגרום לכך שכל חלק מהעם יעשה לביתו. בסופו של דבר שני השבטים אמרו שהם יצטרפו למערכה ורק בסופה יחזרו לעבר הירדן.

היום יש חילונים שאינם מתגייסים כי זה לא מתאים להם, יש חרדים שלא מתגייסים כי "תורתם-אומנותם" (דרך אחרת להגיד שלא מתאים להם) וערבים שלא מתגייסים כי לא מתאים להם לתרום למדינת ישראל. נוצר מצב בו יש שני סוגים של אזרחים במדינת ישראל. הסוג האחד הוא האזרחים שתורמים למדינה והסוג האחר הוא האזרחים שרק מקבלים מהדינה.

מדוע שהאברך, הערבי או החילוני המשתמטים מהשירות לא יתרמו? בסופו של דבר הם מקבלים 12 שנות חינוך מהמדינה, סבסוד של שכר הלימוד באוניברסיטאות, קצבאות ומענקים כמו האנשים שמשרתים. כיום, הזכויות שלהם הן אותן זכויות אבל הם לא מרגישים צורך לקחת חלק בחובות. אותם חלקים מהאוכלוסייה עושים לביתם בזמן שחלק הולך ופוחת תורם 3 שנים מחייו למולדת.

אני מאמין שככל שאי השוויון בנטל השירות, בין אם הוא יהיה צבאי ובין אם הוא יהיה אזרחי, גדל כך מתקרב היום שבו ימאס לחלק התורם. כאשר אותו יום יגיע - לא יהיה כבר מי שיאייש את המוצבים והבסיסים ונהפוך טרף קל לאוייבנו. הפילוג שאי השוויון יוצר בעם מאיים לפרק את המדינה - מדינה לא יכולה להתקיים לאורך זמן כאשר החובות מוטלות רק על חלק מהעם.

מבחינתי שיוויון בנטל אינו מחייב שכולם יעשו שירות צבאי - אם כולם יתגייסו יש סיכוי שהצבא גם לא יצטרך את כל המתגייסים. לפי דעתי גם שירות של 3 שנים במקומות אחרים יוכל לקיים את השוויון בנטל. האם האברך לא יכול לשרת 3 שנים בזק"א או במגן דוד אדום? האם הערבי לא יכול לתרום 3 שנים לקידום החינוך בעירו? אם מדינת ישראל תחליט, ותאכוף החלטה זו בנחישות, אז האברך, הערבי והחילוני שלא מתגייסים יתרמו את חלקם.

השירות הצבאי או האזרחי יכולים להוות גם פתח לחרדים ולערבים להשתלבות בחברה. מעסיק שידע שהחרדי שמגיע אליו לחפש עבודה שירת 3 שנים בצה"ל ורכש שם מיומנויות העוזרות לו למלא את תפקידו יעדיף אותו על פני מועמד אחר שלא שירת.

אני מקווה שהחרדים שכיום לא מתגייסים ישכילו להבין את מה שמשה ושבטי גד וראובן הבינו לפני דורות רבים - כאשר מדובר על שירות לטובת העם כולו, לאף קהילה בתוך העם אין לגיטימציה לא לקחת חלק.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה