יום שלישי, 1 בפברואר 2011

התקנת רוקבוקס על האייפוד

יש ברשותי איפוד (iPod) דור חמישי שלא עשיתי בו שימוש מזה שנה שלמה ולא עודכן במוזיקה חדשה אפילו זמן ממושך יותר. הסיבה שלא עדכנתי אותו (ובהמשך הפסקתי להשתמש בו) היא הסרבול הנוראי בשימוש ב- iTunes. לפני זמן לא ארוך, החלטתי לנסות להעניק לו חיים חדשים בעזרת רוקבוקס (Rockbox).

הלוגו של רוקבוקס (לקוח מויקיפדיה תחת GPLv2)
מה כל כך הפריע לי באייפוד? הדבר שהכי הפריע לי הוא שהתמיכה שלו בעברית הייתה לוקה בחסר עד מאוד. כשהאייפוד יצא לשוק הוא כלל לא יכל להציג עברית, ובלית ברירה נאלצתי לתעתק את כל התיוג של השירים לאותיות אנגליות. בהמשך, הגיע פתרון חלקי: ה- iPodHE של חברת ידע (ובהמשך חברת איי-דיגיטל). ה- iPodHE היה בתחילה חינם, ובהמשך בתשלום, ואפשר לאייפוד להציג עברית. אולם, התהליך היה מסובך להפליא: ראשית, היה צריך להתקין את ה- iPodHE על האייפוד (עדכון קושחה מיוחד) ושנית, היה צריך להריץ אותו שוב אחרי כל עדכון של השירים.

במרוצת הזמן, העברתי את ספריית המוזיקה שלי למחשב עם לינוקס והשתמשתי בעיקר באמארוק (Amarok) לניהול ספריית המוזיקה. כל פעם שהייתי מוסיף שירים (אפשר להוסיף שירים רק דרך תוכנה ייעודית - אין אפשרות לבצע העתק-הדבק), הייתי צריך ללכת למחשב אחר ולהריץ שם את ה- iPodHE. כדי להקשות עוד יותר על המצב, מתישהו ה- iPodHE הפסיק לעבוד עם גרסאות חדשות יותר של iTunes (שכמובן עודכנו אוטומטית) וכבר לא יכולתי לעדכן שירים לאייפוד.

במשך זמן רב ידעתי שיש אפשרויות להתקין מערכות הפעלה פתוחות על האייפוד, אבל תמיד חשבתי שזה יהיה תהליך מסובך שבסופו אקבל מוצר עם תפקוד חלקי בלבד - כמה טעיתי! לפני כשבועיים החלטתי לנסות להתקין את רוקבוקס. ההתקנה (אותה ביצעתי על מחשב המריץ חלונות) הייתה פשוטה להפליא - הורדתי מאתר רוקבוקס את קובץ ההתקנה, חיברתי את האייפוד למחשב ותוך כמה לחיצות (שבוודאי לא דורשות ידע רב) כבר הייתה מותקנת לי רוקבוקס החופשית לצד מערכת ההפעלה הקניינית של האייפוד.

מה נתנה לי רוקבוקס? בעיקר תמיכה טובה בעברית ופשטות שימוש. עכשיו ניתן להשתמש באייפוד כמו בכל הנגנים הפשוטים - רק להעביר את המוזיקה לתיקייה Music שעל גביו בלי שצריך לעשות שימוש בכל מיני תוכנות מיוחדות. כמו כן, ב- rockbox העברית עובדת מהקופסה - לא עוד להעביר שירים לאייפוד במחשב אחד ואז להריץ iPodHE במחשב אחר. יתרון נוסף של הרוקבוקס הוא התמיכה בפורמטים פתוחים כמו ogg (המעניק דחיסה איכותית יותר מ- mp3 באותו נפח).

לרוקבוקס יש חסרון אחד - לטעמי הוא קצת פחות יפה (אני מודה שלא בדקתי את כל ערכות הנושא) מאשר מערכת ההפעלה הקניינית של האייפוד. אמרתי פחות יפה, אך נוחות השימוש לא נפגעת מכך. מי שרוצה, תמיד יכולה לחזור למערכת של אפל - הרוקבוקס מותקנת כ- dual boot ולא פוגעת בתוכנה המקורית.

אחרי שהתקנתי את הרוקבוקס והעברתי שירים לתיקיית ה- Music, נתקלתי בבעיה (היחידה בה נתקלתי בכל תהליך ההתקנה והשימוש עד כה) - כמעט כל השירים הופיעו פעמיים. מהר מאוד הבנתי שמדובר בשירים שנשארו על האייפוד עוד מהתקופה שהריץ מערכת הפעלה קניינית. את הקבצים מצאתי בתיקייה המוסתרת iPod_Control ושם בתת-תיקייה Music. הקבצים היו מסודרים עם שמות ותיקיות שרירותיים. מחקתי את הקבצים והכל הסתדר, אם כי עכשיו השירים לא נגישים ממערכת ההפעלה המקורית.

לסיכום, כל מי שיש ברשותו iPod שלא בשימוש בגלל הסרבול שבהעברת שירים אליו, כדאי לו לנסות את רוקבוקס - אני ניסיתי ונשארתי.

5 תגובות:

 1. תודה על הרעיון, התקנתי את הרוקבוקס בתוספת גופנים.
  כששיניתי את שפת הממשק הכל השתבש. הכתב מופיע כריבועים ואני לא מצליח לשנות חזרה לאנגלית.
  האם פספסתי משהו?
  דודי.

  השבמחק
 2. כעיקרון, לא שיניתי לאנגלית, אלא השארתי את השפה של הפריטים באנגלית אבל זה הראה לי את השמות של השירים בעיברית באופן די מושלם... בשלב מסויים האייפד כולו קרס ותוך כדי האיתחול נמחקו לי כל 30 הג'יגה של המוזיקה שהיתה לי, אבל זה היה בזמן שטיילתי בהודו לפני חודשיים, ואולי גם בגלל שטיילתי בהודו אז המכשיר קרס, אבל העניין הוא שכשקורה משהו למכשיר והוא מאתחל את עצמו אז יש לו שתי מערכות הפעלה - את המקורית ואת הרוקבוקס בנוסף - והמערכת המקורית לא מכירה בשירים ששמים לאייפד כתיקיית מוזיקה - כי זה לא עובר את ההמרה של האייטיונז - שהרי ממיר את הקבצים למצב שרק האייטיונז יזהה אותם. אבל זה היה גם אייפד ישן אז קח את הזהרותיי בערבון מוגבל אם יש לך מכשיר חדש יותר - שלי זה דור 5 - כן כן... 5 זה היה מזמן... אח.. ימי הזוהר... קיצר... הדבר הכי טוב שאני יכול להמליץ לך זה לשמור עותק של הקובץ התקנה של הרוקבוקס על האייפד עצמו, מה שיחסוך לך צרות בהמשך הדרך - בהצלחה

  השבמחק
 3. למה אני לא מצליח לעשות את זה אתה יכול אולי להסביר לי אני הורדתי את הקובץ מאתר החברה אני מחבר את האיפוד קלאסי 160GB והוא כותב לי שגיאה ועוד פעם שגיאה מה אני עושה ניסיתי לחפור באינטרנט ולא הצלחתי לסדר את זה תודה רבה נ.ב עם אפשר את כל התהליכים אחד אחד וקישורים ישירים תודה רבה

  השבמחק
  תשובות
  1. שים לב, שלפי האתר של רוקבוקס, דגמי אפל שנתמכים הם: אייפוד דור 1 עד דור 5.5, אייפוד מיני ואייפוד ננו דור 1.
   האייפוד שברשותך הוא דור 6 (ראה http://he.wikipedia.org/wiki/IPod_Classic) ולפיכך אינו נתמך. לפי האתר של רוקבוקס, הם התחילו לעבוד על גרסה לדגם זה, אך היא עדיין לא ניתנת לשימוש - כדאי לך להמשיך לבדוק מדי פעם!

   מחק