יום שבת, 16 באפריל 2011

ניסיון נוסף עם לינוקס על המחשב הנייד: בעיות ופתרונן

בפוסט הקודם תיארתי את הניסיון להתקין קובונטו על המחשב הנייד שלי – ניסיון שלא הצליח כראוי. ביומיים האחרונים התפנה לי זמן והחלטתי להקדיש אותו לניסיון נוסף. במהלך הניסיון, הצלחתי לפתור מספר בעיות שנתקלתי בהן בפעם הקודמת.

ניטרול משטח המגע של העכבר
כזכור זו הייתה הבעיה העיקרית בפעם הקודמת. במהלך השבוע שמתי לב שלמעשה בחלונות יש מנגנון המונע זיהוי לחיצות על משטח המגע למשך כשתי שניות, אך לא מונע תזוזה של העכבר. לחיצה על לחצני העכבר עצמם (להבדיל מהקשה על המשטח) כן פועלת.

בקובונטו, יש אפשרות, מוסתרת במידת מה, לנטרל את משטח המגע כליל בזמן ההקלדה. אפשרות זו זמינה דרך synaptiks (הקישו Alt+F2 ואז synaptiks), ולא דרך ה־System Settings הרגיל. אפשרות זו אמנם פותרת את בעיית ההקשות השגויות בזמן הקלדה, אך היא מפריעה לעבודה.

הפתרון שמצאתי בסופו של דבר לבעיה זו הוא לשוב ולהשתמש בשיטה הישנה: כלומר ב־syndaemon. כלי זה קיים מזה זמן רב, ושימש לניטרול משטח המגע לפני שהייתה אפשרות גרפית זמינה לכך. ל־syndaemon ישנה האפשרות אותה חיפשתי לניטרול ההקשות בלבד מבלי לפגוע ביכולת להזיז את העכבר.

כדי להשתמש ב־sydaemon בצורה יעילה כדאי להפעילו כשהמחשב עולה. ניתן לעשות זאת על ידי יצירת קובץ בתיקייה /home/USER/.kde/Autostart/. לקובץ קִרְאו בשם מתאים (אני בחרתי ב־syndaemon). בתוך הקובץ כִּתבו:
#!/bin/bash
syndaemon -dtK
לסיום, סמנו את הקובץ כ־executable.

הסבר קצר לגבי האפשרויות: d מאפשרת ל־syndaemon לרוץ ברקע (ללא צורך בחלון terminal), ‏t מובילה לנטרול ההקשות בלבד ו־K מונעת ניטרול ההקשות בלחיצה על Alt או Shift. ברירת המחדל לניטרול היא שתי שניות, וניתן לשנותה באמצעות ‎-i ולאחר מכן זמן בשניות.

הפעלת מצב שינה
כאשר התקנתי את הקובונטו ללא שינוי ברירות המחדל בתהליך ההתקנה, מצב השינה (hibernate) לא עבד. מסתבר שהגורם לבעיה הוא הקצאת swap לא מספיקה בזמן ההתקנה, כאשר בוחרים בחלוקת המחיצות האוטומטית. כדי לאפשר מצב שינה, זיכרון ה־swap צריך להיות גדול מזיכרון ה־RAM. אצלי במחשב יש 3GB RAM אבל ברירת המחדל של ההתקנה עבור ה־swap הייתה 2GB. הגדלת ה־swap ל־3.5GB פתרה את הבעיה.

לדעתי, חבל שאין הסבר על כך בתהליך ההתקנה. כיום במחשבים יש כמות זיכרון RAM גדולה למדי, והצורך ב־swap הולך ומצטמצם. אולם, הקצאת מספיק swap עודנה הכרחית למי שמעוניין להשתמש במצב השינה במחשב. 

פריסת המקלדת העברית החדשה
בפעם הקודמת, כאשר ניסיתי להתקין את פריסת המקלדת si1452, עקבתי אחר ההוראות באתר של חברת לינגנו אבל במקום מקלדת עברית קיבלתי מקלדת לועזית משונה. על הבעיה הזו כתבתי בפורום של Whatsup ושם הועלו מספר פתרונות לבעיה, אולם אף פתרון לא פתר את הבעיה לגמרי בפני עצמו.
הפתרון שנראה הטוב ביותר היה זה שהוצע על ידי „פיל-קטן”. לדידו, השם si1452 ממופה בטעות למקלדת אירית בקובץ ‎/usr/share/X11/xkb/rules/base. הפתרון לבעיה הוא למחוק את ההפניות השגויות (אני העדפתי להפוך אותן להערות).

לכאורה הדבר היה אמור לפתור את הבעיה, אך לצערי עדיין הופיעה מקלדת לועזית. מצאתי שגם בקובץ evdev שבאותה תיקייה קימות ההפניות השגויות, ויש למחוק גם אותן. לאחר צעד זה המקלדת הופיעה כבר כמקלדת עברית אך לא הייתה גישה לרמה השלישית והרביעית שלה (הרמות הדורשות לחיצה על AltGr). כדי לפתור בעיה זו יש להיכנס ל־System Settings, לבחור ב־Input devices, ובחלק של המקדלת תחת הלשונית Advanced יש לבחור ב־Right Alt כמקש לרמה השלישית (Key to choose 3rd level).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה