יום שבת, 9 באפריל 2011

הדברים הקטנים שמפריעים לשימוש בלינוקס (וגם על ייבוא יומנים ב־Kontact)

באמצע השבוע הנוכחי החלטתי להתקין קובונטו על המחשב הנייד שלי, לצד חלונות 7 שכבר מותקנת בו. בעבר כבר התקנתי לינוקס ועזבתי אותו בגלל הצורך במיקרוסופט אופיס. מאז דברים קצת השתנו: האופיס של מיקרוסופט קורס לי (והתמיכה התכנית לא הצליחה למצוא פתרון לבעיה) ולפני כשבוע מצאתי קובץ חשוד כווירוס על המחשב. אמרתי לעצמי - אתקין שוב קובונטו ויותר לא צריך לפחד מווירוסים.

ניצלתי יום וחצי חופש שהיו לי בשביל ההתקנה. בחרתי להתקין קובונטו (איתה יש לי נסיון טוב למדי במחשבים אחרים) בגרסה 11.04 בטא 1. ההתקנה לא הלכה חלק, כפי שסביר שיקרה בגרסת בטא, אבל בנסיון השלישי כבר הייתה לי מערכת מותקנת. 

קובונטו 11.04 היא מערכת שנראית טוב מאוד (ואולי אפילו מצויין). הממשק ברור ונוח והאפקטים הגרפיים מספקים חווית שימוש טובה. יש הרבה דברים טובים בקובונטו 11.04, שקצרה היריעה מלפרטם פה.

את המחשב עם הלינוקס לקחתי למחרת לאוניברסיטה ובסופו של אותו יום, כבר הבנתי שאני כנראה אוותר על הלינוקס על הלפטופ. היו מספר בעיות בהן נתקלתי (למשל מצב שינה לא פעיל) ועל חלק גם הצלחתי להתגבר (בעיה בייבוא יומנים ב־Kontact, ראו בהמשך), אולם דווקא בעיה קטנה לכאורה ולא צפויה היא זו שגרמה לי לשנות את דעתי.

הבעיה היא התמיכה במשטח המגע של המחשב הנייד: הוא רגיש מדי בזמן שמקלידים. ניסיתי הגדרות שונות והבעיה המשיכה – בזמן ההקלדה העכבר קופץ ופתאום אתה מגלה שהקלדת שורה במקום הלא נכון. ישנה אפשרות לכבות אוטומטית את משטח המגע בזמן הקלדה לפרק זמן מוגדר. אפשרות זו פתרה בעיה ויצרה חדשה – עכשיו העכבר כבר לא קפץ אבל הייתי צריך לחכות כל פעם שנייה וחצי לפני שיכולתי להזיז אותו. על פניו זה דבר פעוט אבל בשימוש מתמשך זה הורס את ההנאה ממערכת ההפעלה.

אחרי חיפושים רבים מצאתי שלכלי ההגדרות gpointing-device-settings של גנום יש אפשרות Palm Detection המסוגלת לזהות הקשות לא רצויות על משטח המגע ולמנוע מהן להפריע. חשבתי שהנה הגיע הפתרון המיוחל: אמנם חסרים הסברים על הפרמטרים השונים, אבל אחרי כמה מחזורים של נסיון וטעיה הגעתי להגדרות הרצויות. אולם, לחרדתי כל פעם שכיביתי את המחשב ההגדרות נמחקו. בשלב זה החלטתי להסיר את הלינוקס ולחזור לחלונות שם הבעיה מעולם לא הטרידה אותי.

אולי אם הייתי משקיע עוד זמן הייתי מצליח לפתור לגמרי את הבעיות. אבל השקעת הזמן הנדרשת לא שווה את התועלת הצפויה. לעת עתה אשאר עם חלונות על המחשב הנייד ולינוקס על המחשב הנייח בבית.

ייבוא יומנים ב־Kontact
כאשר ניסיתי לייבא את היומן מה־Lightning של מוזילה ל־Kontact של KDE גיליתי שהשעות של האירועים מוסטות בשעה בתאריכים של שעון הקיץ ותקינות בתאריכים של שעון החורף (נובע ממנגון ההתאמה של Kontact לשינוי אזורי זמן). בעבר נתקלתי כבר בבעיה זו, ויש דרך פשוטה יחסית לעקוף אותה.

יוצרים יומן חדש מסוג iCalendar ב־Kontact ויוצרים בו אירוע חדש. בעקבות כך, בקובץ של היומן (הממוקם ב־‎\home\USER\.kde4\share\apps\korganizer‎) יכתבו חוקי שעון הקיץ של ישראל.

בשלב הבא יש לפתוח את היומן שייצאנו מה־Lightning בעורך טקסט, להעתיק את האירועים שבו (יופיעו אחרי השורה הנפתחת ב־UID) ולהדביקם בסוף קובץ היומן של Kontact (שגם אותו נפתח כמובן באמצעות עורך טקסט) – עכשיו כל האירועים יוצגו בשעות הנכונות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה