יום שישי, 14 באוקטובר 2011

מחשב נייד חדש וקובונטו חדשה

המחשב הנייד שלי, מתוצרת HP, ששימש אותי (לא בנאמנה יש לציין) במשך 3 שנים הלך לעולמו אחרי שלוח האם נהרס בפעם השניה תוך פחות משנה. בעקבות זאת, החלטתי לרכוש מחשב נייד חדש, הפעם תוצרת לנובו ועם 3 שנות אחריות במקום אחת.

הדגם שנבחר הוא ThinkPad Edge E320 עם 4 גיגה RAM ומעבד i3. לאחר קניית המחשב ניסיתי להתקין עליו את גרסה 11.04 של אובונטו ללא הצלחה – גרסת ה־64 ביט אפילו לא הצליחה לעלות. במשך הזמן ניסיתי גרסאות פיתוח שונות ואף ניסיתי להתקין openSUSE. אולם כל הניסיונות נתקלו בקשיים עם ה־grub2 או עם כרטיס הרשת האלחוטית (או אפילו בעיות נוספות). אתמול הצלחתי לראשונה להתגבר על הבעיות בגרסת ה־11.10 הסופית.


Grub2
הבעיה עם ה־Grub2 היא פשוטה לתיאור – הוא פשוט לא מותקן כמו שצריך. לאחר התקנת המערכת מ־liveUSB מתקבלת ההודעה שניתן להפעיל מחדש את המחשב, אולם למרבה ההפתעה, כאשר המחשב עולה ה־Grub2 פשוט לא עובד – מתקבל מסך המאפשר להכניס פקודות ידניות במקום מסך הבחירה המקובל (מחשב דואל-בוט).

לאחר חיפוש ברשת וניסיונות רבים, הפתרון המתאים התגלה כשימוש ב־chroot מה־liveUSB על מנת להסיר לגמרי את ה־Grub2 ולהתקינו מחדש. ההוראות המתאימות נמצאות בלינק https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Installing#Purging_.26_Reinstalling_GRUB_2 (במקור לא הופיע sudo לפני פקודת ה־chroot בשלב 7 אבל בהתאם לניסיוני ערכתי את הדף). אציין שהתקנה מחדש באמצעות chroot ללא הסרה מלאה לא עבדה עבורי.

רשת אלחוטית
הבעיה עם הרשת האלחוטית נראתה תחילה יותר מסובכת אך הפתרון היה דומה להפליא - הסרה מלאה של הדריבר והתקנתו מחדש. הבעיה הייתה שמערכת ההפעלה הייתה מזהה שיש כרטיס רשת הדורש התקנת דריבר קנייני. כרטיס הרשת הוא מסוג Broadcom bcm43224 ומצריך את דריבר ה־Broadcom STA. אולם, לאחר התקנת הדריבר דרך הממשק הגרפי (K>Applications>System>Additional Drivers) עדיין כרטיס הרשת היה לא מזוהה על ידי מנהל הרשת. גם הרצת הפקודה iwconfig לא זיהתה את חיבור הרשת האלחוטי.
הפתרון הוא הסרה מלאה של הדריבר והתקנתו מחדש:
 • sudo apt-get purge bcmwl-kernel-source
 • sudo apt-get install bcmwl-kernel-source
לאחר הרצת שתי פקודות אלו, יש להריץ שתי פקודות נוספות המסירות את המודול בקרנל של הדריבר (ומודול נוסף מיותר המונע את זיהוי הכרטיס) וטוענות מחדש את המודול הרצוי:
 • sudo modprobe -r bcma wl
 • sudo modprobe wl

כעת יש למנוע מהמודול bcma לרוץ שוב כאשר נפעיל מחדש את המחשב. לצורך כך ניצור קובץ בתיקיה:
/etc/modprobe.d/
תחת שם כרצוננו (למשל blacklist-custom). תוכן הקובץ צריך להיות:
# Modules I wanted blacklisted
blacklist bcma
מעתה והלאה כרטיס הרשת אמור לעבוד.

2 comments:

 1. לדעתי יש באג ב־Grub2.
  כשהתקנתי את אופן סוזה על הטושיבה שלי לפני מספר שבועות (גרסה 12.3), גם היו בעיות.
  אין קשר למחשב - הגראב פשוט העלה את פדורה כשכל הגרפיקה הייתה אופן סוזה בעלייה. משהו מוזר.
  מאז עברתי לגראב הישן והטוב והכל פועל באופן נורמלי.

  איך המחשב באופן כללי?
  (כן, אני יודע שהוא ישן. רק עכשיו שמתי לב לתאריך הפוסט)

  הטראק פויינט עובד (לפחות בצורה יעילה)? (זו הנקודה האדומה באמצע המקלדת)
  המון שנים אני חולם על מחשב לנובו, אבל יקר...
  אם יש משהו שאני חולם עליו מהמחשבים שלהם, זה הטראק פויינט. השאלה אם זה עובד על לינוקס...

  השבמחק
  תשובות
  1. ייתכן מאוד שהבעיה ב־grub2. התקנתי לא מזמן את המערכת מחדש (ועל כך בפוסט נפרד) והבעיה נשנתה (עם גרסה אחרת של אובונטו).
   לגבי המחשב באופן כללי – אני די מרוצה ממנו. התאימות ללינוקס גבוהה והמחשב עובד טוב גם אחרי יותר משנה וחצי. בלפטופ הקודם שלי (של HP) בזמן הזה כבר הייתי אחרי החלפת לוח אם.

   לגבי ה־track point - התמיכה מלאה (אין אפשרות להשתמש בו כלחצן כמו פעם, אבל גם בחלונות אין). כדאי לציין לזכות התמיכה בלינוקס שהמקש האמצעי של העכבר עובד כמו שצריך בשילוב עם ה־track point ולא בצורה מוזרה ולא צפויה כמו בחלונות.

   מחק