יום ראשון, 3 ביוני 2012

בנימין (הורדוס) נתניהו ומפעל הבנייה בבית אל

  הבוקר התעוררתי וראיתי שנתניהו פתר עוד בעיה סבוכה בתולדות המדינה. רבות נאמר לגבי חמשת הבניינים בגבעת האולפנה אשר בבית האל. נטען שהבניה שם היא כמעט מהות קיומו של העם היהודי, נטען שהם מייצגים את גזל אדמותיהם של פלסטינים, נטען שיש להחריבם ונטען שיש להרחיבם – אך לבסוף הרשות השופטת במדינה פסקה שאת הבניינים צריך להרוס. עד אתמול האמנתי שהתבשיל הזה יגיע לידי רתיחה אבל אז הופיעה התוכנית של ביבי!


  הפרשיה כולה מעלה סוגיות בתחומים רבים. מחד, עולה השאלה האם הרשות המבצעת, כלומר הממשלה, יכול לפעול שלא בהתאם להוראת בג״ץ. שנית, האם הרשות המחוקקת, כלומר הכנסת, יכולה לחוקק „חוק עוקף בג״ץ“. סוגיה שלישית היא לגבי זכות הקניין על הקרקעות בשטחים – למי הן שייכות וכיצד יש להוכיח זאת. סוגיה רביעית היא זו שמרחפת מעל כל הסיפור – בעיית הבניה בהתנחלויות, בין אם בגושים ובין אם במאחזים.

  אולם, ביבי הוכיח לכולם שהוא לא צריך חוק עוקף בג״ץ ולא צריך להתייחס כלל לסוגיות העולות מהמקרה – ביבי יכול פשוט לפעול בדרך עוקפת הגיון. ביבי מראה לנו בזכות כישורי הנדסה יוצאי דופן, הוא יכול ללכת עם ולהרגיש בלי – הבניינים לא יהרסו אלא יוזזו בשלמותם, משל היו אלה בתי צעצוע של ילדים. בצורה זו ביבי יציית להוראות בג״ץ מן הצד האחד, ויפחית את העימות עם אנשי הימין (אך לא ימנע אותו לגמרי).

  מפעל בנייה כמו זה, במסגרתו יזיזו חמישה בניינים שלמים, מרובי קומות, למרחק של כמעט קילומטר בשטח הררי אינו עניין של מה בכך. ולא זאת בלבד, במקום כל בניין שיוזז יוקמו עשרה חדשים. לאור מפעל הבנייה המונומנטלי הזה בבית אל, ועוד רבים שיבאו בעקבותיו (על חשבון הציבור כמובן) אני מציע שביבי יוסיף לעצמו שם שני – בנימין הורדוס נתניהו – הרי בקצב הזה בוודאי ראש הממשלה מהמאה ה־21 יעקוף את הבנייה של המלך מהמאה הראשונה לפני הספירה.

  אין ספק שבחוכמתו הרבה נתניהו הראה לנו כמה הוא מוכשר בהשוואה לבגין ושרון – שני ראשי ממשלה מטעם הליכוד אשר פינו יישובים. הם נאלצו להרוס בתים והוא, ביבי הגדול, יכול פשוט להזיזם. אם לא הייתי אזרח של מדינה עם מערכת בריאות קורסת ומערכת חינוך שכבר קרסה מזמן, אולי אז הייתי מרשה לעצמי להתפעל ממפעליו של הורדוס נתניהו. בינתיים נותר לי לקוות שמישהו יתעשת וישכנע את ביבי לחזור למציאות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה