יום שבת, 16 ביוני 2012

לקחים מקריסת המחשב

לפני שבועיים, בזמן שהייתי באוניברסיטה, הפיירפוקס התחיל לקרוס לי לעתים תכופות. בהמשך אותו היום גיליתי שגם הכרום קורס לי מדי פעם ולבסוף עוד ועוד תוכנות קרסו עד שמערכת ההפעלה כבר לא עלתה כמו שצריך. במהלך הטיפול בתקלה עשיתי מספר טעויות ובעקבותיהן הפקתי לקחים לפעמים הבאות.

בדיקת זיכרון צריכה להיות ראשונה

כיוון שהבעיה התחילה באוניברסיטה, כשאני משתמש במחשב על כיסא עם משטח כתיבה מתקפל ולא יציב, חשבתי שהבעיה היא בדיסק הקשיח – הבדיקות הראשונות שביצעתי (בעזרת GParted) כוונו לשם. אכן, הבדיקות הציגו שגיאות ב־filesystem. להפתעתי הרבה השגיאות הלכו והחמירו עם הזמן ולא הצלחתי לתקנן. רק כעבור זמן לא קצר, בדקתי את זיכרון ה־RAM של המחשב וגילתי שהוא תקול – כל פעם שהרצתי את הבדיקה של מערכת הקצבים וניסיתי לתקן נוצרו עוד שגיאות כי ה־RAM לא היה תקין והתוכנה לא יכלה לרוץ כמו שצריך.

כיוון שבדיקות שונות מתבססות על כך שרכיבים אחרים במחשב תקינים, סדר הבדיקות צריך לדעתי להיות:
 1. בדיקת RAM (ע״י memtest86).
 2. בדיקת תקינות לדיסק הקשיח (כלים של יצרן המחשב – אציין לחיוב כי הכלי של לנובו משתמש בדביאן כדי לרוץ).
 3. בדיקת מערכת הקבצים (ע״י fsck בטרמינל, או GParted בממשק גרפי).
 4. בדיקה של מרכיבים אחרים לפי הצורך.

לוודא נגישות לכלים נחוצים

בדיקת ה־memtest86 שמגיעה יחד עם ההתקנה הסטנדרטית של אובונטו ואחיותיה משמשת לבדיקת זיכרון ה-RAM ומפועלת דרך תפריט ה־Grub. כאשר ניסיתי להפעיל אותה היא לא עלתה. כיוון שבעבר, כשהמחשב היה תקין, לא הפעלתי אותה אז לא ידעתי אם היא לא עולה בגלל התקלה במחשב או כי היא לא הותקנה כראוי. אותה הבעיה הייתה לי עם ה־recovery mode של האובונטו שנתקע בשלב ה־loading ramdisk. אם הייתי בודק מדי פעם שהכלים הנחוצים האלה אכן עובדים, זה היה מקל על זיהוי הבעיה.

להכין Knoppix זמין

מערכת Knoppix היא הפצת לינוקס המיועדת לרוץ מ־live CD/DVD או live USB (כלומר לרוץ מדיסק או החסן נייד ללא התקנה על המחשב). קְנוֹפִּיקְס מכילה מספר רב של כלי מערכת המאפשרים לתקן בעיות שונות. אם מכינים דיסק כזה מראש, ייחסך זמן רב כאשר תתגלה תקלה בגינה לא ניתן יהיה להפעיל את המערכת המותקנת על המחשב.

גיבויים

זהו הלקח האחרון, אך כנראה החשוב מכולם. אני משתמש בתוכנה Areca (מתאימה למספר מערכות הפעלה) כדי לגבות את המחשב. אולם, בשבועות האחרונים היה לי קצת בלאגן בחלק מהתיקיות, וחשבתי לתומי שאגבה את הקבצים אחרי שאעשה סדר, וזאת כדי לא לתפוס סתם מקום – זו טעות חמורה. עדיף לגבות באופן סדיר את המחשב, גם אם יש קצבים מיותרים או שלא במקומם, ואחרי שעושים את הסדר פשוט למחוק גיבויים ישנים. כאשר אין גיבוי, כל תקלה שעשויה להיות פשוטה הופכת חמורה פי כמה בגלל הסכנה לאובדן מידע.

2 comments:

 1. אני רק אתקן אותך שאת המילה knoppix מבטאים עם ה-ק' בהתחלה. זה על שם המפתח שלה - קלאוס קנופר.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Knoppix

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה על התיקון! מסתבר שבערך 5 שנים אני מבטא את השם לא נכון.

   מחק