יום ראשון, 19 במאי 2013

חשיבות מחיצת בית נפרדת

בהתקנה הבסיסית של אובונטו נוצרות שתי מחיצות בלבד: אחת לקבצים (/) ואת ל־swap (זיכרון המשמש כתוספת לזיכרון ה־RAM ולצרכי מצב השינה של המחשב). אולם ישנן הפצות רבות אחרות בהן נוצרת גם מחיצה נפרדת לתיקיית הבית (‎/‎home).


החיסרון של מחיצת בית נפרדת הוא ברור – ככל שמחלקים את שטח האכסון ליותר מחיצות, כך גובר הסיכון שלא ננצל את השטח כראוי. מחיצה אחת עשויה להתמלא עד תומה ואילו האחרת תשאר ריקה. מצב זה אינו בלתי פתיר, היות וניתן להזיז מחיצות ולשנות את גודלן. אף על פי כן, פעולות אלה עשויות, אמנם לעיתים רחוקות, לגרום לאיבוד מידע.

לאחרונה הובהר לי היתרון של מחיצת בית נפרדת באופן מוחשי ביותר. לפני כשבועיים שידרגתי את מערכת ההפעלה במחשבי (מקובונטו 12.10 ל־13.04). לצערי הרב בזמן התקנת העדכונים לפתע הופיעה הודעת שגיאה, תהליך העדכון נפסק והופיעה הודעה שכעת המערכת במצב לא יציב. אינני יודע מה גרם לתקלה, ולמען האמת לא ניסיתי להתעמק בכך יותר מידי. במקום זאת, הורדתי את דיסק ההתקנה של קובונטו 13.04 והתקנתי את המערכת מחדש. אם לא הייתה לי מחיצת בית נפרדת, הדבר היה כרוך באיבוד כל המידע או לחלופין בצורך להעביר את כל הקבצים לאמצעי איחסון נוסף ואז להחזירם למחשב. למזלי, התצורה של מחיצת בית נפרדת איפשרה לי להתקין מחדש את המערכת מבלי למחוק את מחיצת הבית (רק מחיצת המערכת / עברה אתחול)  – המסמכים השונים וכמעט כל ההגדרות של התוכנות השונות נשמרו. שיטה זו פעלה היטב וכעת מערכת ההפעלה בגירסתה החדשה פועלת ללא דופי וללא איבוד של מידע חשוב.

5 תגובות:

 1. אבל אפשר פשוט לשמור את כל הקבצים האישיים בסתם מחיצה נפרדת.
  ככה גם יש גישה קלה ממערכות הפעלה אחרות, וגם לא נשארים קבצי הגדרות נסתרים של התכונות בלינוקס, הרי עושים התקנה נקייה ורוצים הכל מחדש, הגדרות DEFAULT.

  השבמחק
  תשובות
  1. זה נכון במידה ובאמת רוצים התקנה נקייה. במקרה שלי הייתי צריך למעשה לתקן שדרוג שהסתבך. במקרה כזה דווקא רציתי לשמור כמה שיותר מההגדרות שאני כיוונתי, ולא לקבל את הגדרות ברירת המחדל.

   ניתן גם בקלות יחסית לחזור להגדרות המקוריות על ידי מחיקת קבצי ההגדרות - אלה כל הקבצים הניסתרים בתיקיית הבית (אלא אם המשתמש יצר קבצים נסתרים משלו).

   מחק
 2. בנוגע לבעייתיות בשינוי גודל המחיצות, LVM נותן את הפתרון. הוא מאפשר להגדיל שטח מחיצות באופן מאד פשוט. הוא גם מאפשר לפצל מחיצה אחת על כמה דיסקים ועוד שלל דברים מגניבים.

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון, LVM אכן פותר את בעיית הגודל של המחיצות. אולם, כיוון שבהתקנה הרגילה של הפצות אובונטו לא הייתה תמיכה ב־LVM עד לגירסה 12.10, הניסיון שלי עם LVM הוא מועט (מספר שבועות של שימוש ב־Debian.

   מחק
 3. אני פתרתי את הבעיה בדרך הבאה
  יש לי מחיצה ענקית עם הספריות הרגילות ממחיצת הבית כמו downloads, videos.
  ממחיצת הבית אחרי כל התקנה אני מקשר עם לינק למחיצות האלה (ווכמובן מוחק את החדשות) וכל המידע שהיה קודם לא הולך לאיבוד,
  זה מאפשר לי לעבוד בצורה טבעית בלי לאבד חומר

  השבמחק