יום שני, 27 במאי 2013

כופר גיוס או „צבא העניים לישראל“

מאז שנקבע כי „חוק טל“ מהווה למעשה אפליה פסולה, ובית המשפט ביטל אותו, מים רבים עברו בירדן: הוקמה ועדת פלסנר, הממשלה נפלה, היו בחירות בסימן השיוויון בנטל, הוקמה ממשלה חדשה ללא חרדים והוקמה ועדת פרי שכעת מצביעה על מסקנותיה. אולם, נראה כי גם אם החרדים לא בוועדה, הם מיוצגים היטב על ידי שר הבטחון.

במקור הועדה רצתה להטיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו. המילים „סנקציות פליליות“ הן מפחידות. שלל עסקנים חרדים עמלו קשה לנטוע בראשנו תרחיש בו אלפי אברכים יצטרכו להיות מובלים בשרשראות אל בתי הכלא. אולם, אל לנו לשכוח, כי אותן סנקציות פליליות מופעלות מזה מעל 60 שנה נגד כל שאר האוכלוסיה – כל בחור בן 18 שיבחר לא להתגייס יהיה תחילה נפקד ולאחר זמן נוסף יהיה עריק ולבסוף יבואו השוטרים הצבאיים ויקחהו למאסר.

שר הבטחון, הרמטכ״ל לשעבר יעלון, אמר היום כי אין זה נכון להטיל סנקציות פליליות על החרדים אשר ישתמטו מגיוס. במקום זאת, נטיל עליהם סנקציות כלכליות, כלומר נקנוס אותם בדרכים אלו או אחרות. לכאורה פתרון זה יחסוך את הובלת האברכים לכלא, אך למעשה הוא יהפוך את צה״ל מ„צבא העם“ ל„צבא העניים“. אעזר בדוגמה כדי להבהיר זאת: נניח כי א', תלמיד תיכון מרמת גן, מקבל צו גיוס. הפרופיל של א' גבוה ואמו יודעת כי א' עתיד לשרת כחייל קרבי, אשר עלול לסכן את חייו. כיוון שבמדינה דמוקרטית, החוק לא יכול להטיל עונשים שונים על אותה עבירה לפי השתייכות למגזר כלשהו, אמו האוהבת של א' תפנה לבית המשפט אשר ישווה את תנאיו של א' לתנאיו של תלמיד הישיבה - גם א' יוכל לשלם קנס כזה או אחר ובמקום לסכן את חייו במשך 3 שנים, לצאת ולהרוויח כסף. לעומת זאת, ב' הוא תלמיד תיכון מדימונה, אשר משפחתו היא קשת יום – הם לא יוכלו לשלם את הקנס וב' ילך לצבא. כך העניים הם אלה שיתגייסו, והעשירים יהיו פטורים. זהו למעשה „כופר גיוס“ – כן, כמו שיש ברוסיה.

כשבוחנים את תגובתו של יעלון, עצוב לראות כיצד רמטכ״ל לשעבר בוגד במערכת הביטחון תמורת תרגילים פוליטיים עם החרדים. למעשה כל הדיון סביב ועדת פרי הוא מיותר – כל עוד אין חוק זהה לחלוטין עבור חרדים ושאר ישראל האפלייה תמשך. בהקשר זה חשוב להעביר ביקורת גם על צה״ל עצמו. מזה שנה קיים חוק אחד בישראל בנוגע לשירות הבטחון, כזה בו אין אזכור לפטור לחרדים. אולם, הצבא בחר במשך שנה לא לפעול למען גיוס החרדים – קל יותר להתעסק עם שומרי חוק מאשר עם אלו הרגילים להיות פטורים מהחוק.

2 comments:

  1. בראבו רן
    סבא

    השבמחק
  2. אל לנו לשכוח במסגרת האפליה את ישיבות ההסדר. אדם הולך ללמוד ובתמורה משרת חצי שירות. אם אתה רוצה ללכת ללמוד באוניברסיטה הצבא בוודאי לא ייקצר לך את השירות אלא יעשה כל מאמץ להאריך לך אותו על ידי קביעת סטאטוס אקדמאי.

    השבמחק